I would like to find healthier meal choices for my family. Has anyone tried Paleo meals? Are they affordable?


Posted by mom108118, 14th January 2015


Want more real mum questions sent to you?


Topics:
Ask your question

  • yep often – before I realised they had a name!!! Just don’t get caught up in all the superfood bull dung… Silverbeet is a great great veg. Grow your own in pots or part of your garden!



  • It depends on how much you stick to the exact recipe. They can be very costly. There are a few options to the Paleo diet though. Do some research and found out about it. There are pros and cons



  • Paleo works for me too



  • My sister has recently tried this paelo diet, but she found out she needed to break the rules at least once a week to keep it up, she found herself craving foods that just were not on the menu plan. My advise would be to try it for the health benifits of it but to treat the family to something not on the menu plan once a week. Might be a little easier to stick to that way.



  • I have been wondering about this one too…..interesting to read



  • some recipes look really good but i think it will be up to you to find the recipes that you will like



  • No food containing grains or dairy.
    Fruit and Veg with low sugar, salt content. There is one or two vegetables which naturally contain salt in them. That was a big shock to me. If you suffer from reflux to the extent that you suffer pain and/or vomit the diet can be a bit bland. They use a lot of herbs and spices. e,g, garlic, onions, pepper, chillis, curry etc.



  • there are a lot of dodgy paleo recipes out there, if you eat as natural a food product as you can, grow own veges, etc you are well on the way



  • Thanks for the the answers off the google it and see if it is worth it



  • Paleo in simple terms is cave man. Western society has introduced many nasties in to our foods and these are now causing concern to many health authorities. As a nation we are fatter and sicker, and food is part of the why. Paleo eating is fantastic and so good for your body. To start a new lifestyle (note the word lifestyle..anything that can’t be done long term isn’t worth doing) you need to really commit your self, spend the next week or so eating everything you have so you don’t waste things, no shopping just eat from fridge, freezer and cupboards. Then to succeed you need to plan, otherwise prepare to fail. Establish your budget and then search the net for recipes. Make a meal plan and write your shopping list. Breakfast, Lunch, Dinner and snacks, Plan for everything so you get all your groceries in one go. There are heaps of budget friendly paleo recipes – Pete Evans has a few along with The Merry Maker Sisters, Luke & Scott and Sarah Wilson. You will be eating plenty of fruit and veg, protein and good fats. You won’t be buying from the pre packaged section of your supermarket shop the outside – where all the fresh stuff is. Go to the library and borrow some paleo cookbooks to help you out as well. eating this way is foreign to us as we are so used to fast and packaged foods to make life easier. But millions of years ago we lived like this just fine, we were healthier and happier. Food is the most abused drug in our society. Paleo is very affordable you just need to look for recipes. Best of luck you won’t regret doing something that is helping your insides become better in turn you feeling better :)



  • I’m looking into this as well. I’m thinking of starting off by doing the whole30 program to see if it suits us.



  • I tried Paleo with the Family. It was hard to get my 4 year old to eat so many vegetables and meat. The things kids love are pretty much are a no no on a Paleo meal list like Sugar, bread and pasta. I didn’t find the meals anymore expensive just more time consuming to make.



  • Good question and following the answers as this of interest.



  • I have been following a Paleo diet for a while now and yes alot of products are expensive as is the case with most healthy eating.. but look for recipes and use the what you can afford



  • Hi! I find it depends a bit. It seems that people who are really gung-ho get everything organic, and of course, that can be expensive. But if you use regular groceries and just follow the recipes, it’s pretty good. You may use more eggs and nuts, which can be pricey. I’ve found the main cost comes if you bake (your own cakes, breads and biscuits) as you’ll need almond meal. I hope you enjoy it!


Post an answer
Like Facebook page

LIKE MoM on Facebook

What is your answer to that question?
Would you like to include a photo?

No picture uploaded yet
Please wait to see your image preview here before hitting the submit button.

Your MoM account

Lost your password?

Enter your email and a password below to post your answer and join MoM:

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just submit?

Write A Rating Just Submit
Join