After this Queensland mum shared her tips for getting all her kids’ term one food supplies for a fraction of the price. She never expected this response…

Sharing her back-to-school shop on the Markdown Addicts Australia Facebook group, the mum revealed how a trip to her local Golden Circle Outlet saved her hundreds.

She writes: ‘Always look forward to my Golden Circle Outlet trip. School snacks sorted for term 1. Today was the closest I’ve gotten to $150. I always spend less than that. All this plus more that’s already down 4 tiny tummies came to $149.50.’

While many of the Markdown Addicts Australia members were impressed with Sala’s shop, others were a little critical.

Despite Sala asking commenters to ‘save your nutritious stories for somebody else ’, it seemed some couldn’t help themselves.

‘$150 of sugar!!! Think of how much fruit and vegetables you could have bought ’ wrote one critic.

Added another: ‘All I see is a lot of sugar and unhealthy, overweight children’

However their comments were drowned out by Sala’s many supporters.

‘The post mentions to leave your nutritious stories for someone else. Any food is better than no food especially if you have fussy children. Not very nice to be saying that at all about children being overweight. What message are you sending there? It’s not all about body image.’

Added another: ‘I think people need to remember this is not EVERYTHING the kids are going to be eating!!

‘If you actually read the caption Sala put up it clearly says just snacks!! For those of you commenting saying you wouldn’t feed it to your dog or the kids are going to be overweight!! Get over your selves, and don’t act like you’ve never given your kids any of these things!!!

lunch snack lunch 2

Some of the items the Queensland mum picked up!
* Poppers 24 pack – $5
* Milk poppers 24 pack – $6
* Aeroplane jelly crystals 24 pack – $7 (I mixed flavours)
* Sun bite crackers 10 pack – $5
* Fantastic delites – $1 each
* Fortune noodles 12 pack – $9
* Noodle snacks – $3 pack
* Nobbys Peanuts – $2 each
* Heinz Spaghetti 3 pack – $2.50
* Sweet potato chips 12 pack – $7.50

Previously we shared one mums  Facebook rant that went viral receiving hundreds of angry comments after she shared a vent over the unhealthy lunch snacks aimed at kids. Read more here.

Share your comments below


Dynamo - Read The Reviews


  • good on her for sharing, many mums will find the positive aspects of her post

    Reply


  • Some people will appreciate this type of post and information and of course some will be critical. Too bad if people do not approve – they can scroll on by!

    Reply


  • Just don’t put on social media. So many people out there want to say horrid things or put you down. Good on her for saving though.

    Reply


  • Well done for her being organised ! As for her parenting choices -We are all doing the best that we can for our kids ????

    Reply


  • Love a good saving!

    Reply


  • Why put it on social media. We know whats going to happen.

    Reply


  • A lot of schools have a “nut free” policy. Some of these foods are a lot healthier than others.
    If people really knew what is in bread they might have second thoughts about it too. (check what the product codes comprise of and you may get quite a shock)

    Reply


  • To each their own if she wants to feed her children this then its her choice. I would guess that there is going to be some healthier options as well. I personally wouldn’t buy most of this but I am lucky as my children are fruit bats and think having a mango is a treat

    Reply


  • I’m pretty sure the kids will be eating good food most of the time and these are just snacks … each to their own

    Reply


  • If you go on social media you have to expect negative comments!

    Reply


  • Thankfully admin are into these kinds of comments pretty quickly. I wish I had a golden circle outlet near me, would save a fortune on school snacks!

    Reply


  • Each to their own I think.

    Reply


  • Who’s anyone to judge. No one knows their financial business or what else these kids eat. People can be so judgemental these days when it isn’t their business

    Reply


  • Every family is in a different financial situation and for this woman and her family its a huge win to score so many items and save money, money they can out towards other necessities. Besides these are snacks for 4 kids. Kudos to her. It’s not easy raising 2 kids and she has 4!! And they’re all being fed and looked after.

    Reply


  • I can safely say my child has only had nuts and the sweet potato chips. But even the chips are a special thing for party days.
    I am glad she was able to get some great bargains though for her kids though. Just wish fresh fruit and veg could be purchased in bulk for awesome prices as well.

    Reply

Post a comment
Like Facebook page

LIKE MoM on Facebook

Please enter your comment below
Would you like to include a photo?

No picture uploaded yet
Please wait to see your image preview here before hitting the submit button.

Your MoM account

Lost your password?

Enter your email and a password below to post your comment and join MoM:

↥ Back to top

Thanks For Your Star Rating!

Would you like to add a written rating or just submit?

Write A Rating Just Submit
Join